Jdi na obsah Jdi na menu

LUCIE HILSCHEROVÁ (1979)

Rodačka z Hranic na Moravě. Absolvovala sólový zpěv (pod vedením Romany Feiferlíkové), psychologii a hudební výchovu na Pedagogické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. Zpěv studovala také u Ursuly Schönhals na Filozofické fakultě Technické univerzity v Chemnitz.

Opakovaně se účastnila Bachakademie Stuttgart vedené Helmuthem Rillingem  a absolvovala mistrovské pěvecké kurzy u Helen Donath, Hedwig Fassbender, Gabriely Beňačkové, Dagmar Peckové, Zlatice Livorové, Marty Infante, Kristiny Beck-Kukavcić nebo Magdaleny Hájossyové.

Za rok 2006 jí byla Nadací 700 let města Plzně udělena cena Plzeňský Orfeus za reprezentaci města v oblasti hudby.

V roce 2008 se stala laureátkou Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech, kde obsadila 1. místo v kategorii píseň a získala několik dalších ocenění: Cenu Českého rozhlasu Praha, Cenu Josefa Hercla, Cenu nakladatelství Editio Bärenreiter, Cenu Divadla J. K. Tyla v Plzni a Cenu Miroslava Panského - Sharon Chmel Resch Stipendium.  

V roce 2009 pak přišlo další významné ocenění, a to 3. místo v kategorii koncert na pěvecké soutěži Cantilena Bayreuth. V roce 2012 získala 3. místo na mezinárodní soutěži Musica Sacra v Římě (finálový slavnostní galakoncert z Baziliky SS. XII Apostoli přenášel vatikánský rozhlas a televize) a taktéž 3. místo v kategorii opera na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech

Své první jevištní zkušenosti sbírala od roku 2005 ve Státní opeře Praha jako Berta (Rossini: Lazebník sevillský), Annina (Verdi: La Traviata) a Giovanna (Verdi: Rigoletto).

Od roku 2006 hostuje v Divadle J. K. Tyla v Plzni, např. jako Emilie (Verdi: Otello), Kloučková (Nicolai: Veselé paničky windsorské), Marcellina (Mozart: Figarova svatba), Třetí dáma (Mozart: Kouzelná flétna), Krčmářka (Mussorgskij: Boris Godunov), Rychtářka (Janáček: Její pastorkyňa), Abatyše (Puccini: Suor Angelica) nebo Matka Antonie (Offenbach: Hoffmannovy povídky).

V roce 2008 debutovala v Národním divadle v Praze jako Háta (Smetana: Prodaná nevěsta).  V této roli se přestavila publiku také v roce 2010 v Tokiu (Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Suntory Hall, dir. Leoš Svárovský) a v roce 2011 v Londýně (BBC Symphony Orchestra, Barbican Hall, dir. Jiří Bělohlávek). Toto představení živě přenášela rozhlasová stanice BBC a je zaznamenáno na kompaktním disku firmy Harmonia Mundi.

V Národním divadle v Praze taktéž hostuje v roli Marty (Čajkovskij: Jolanta), Chůvy (Mussorgskij: Boris Godunov), Větrovové (Hába: Nová země) a zpívá mezzosopránové sólo v postminimalistickém oratoriu Lost Objects, uváděném na Nové scéně ND.

Dále spolupracuje se Státním divadlem Košice jako Matka Marie (Poulenc: Dialogy Karmelitek), Národním divadlem moravskoslezským v Ostravě jako Adelaide (Martinů: Tři přání), s Ensemblem Opera Diversa jako Róza (Kyas: Pickelhering 1607) a Komorní operou Praha jako Berta (Rossini: Lazebník sevillský).

Lucie Hilscherová patří mezi vyhledávané koncertní pěvkyně. Její široký repertoár zahrnuje altové party mnoha vokálně-instrumentálních děl, např. Bachovo Vánoční oratorium, Magnificat, Janovy pašije a Mši h-moll, Vivaldiho Stabat Mater a Judithu Triumphans, Händelova Mesiáše, Haydnovo Stabat Mater, Beethovenovu Devátou symfonii a Missu solemnis, Rossiniho Stabat Mater a Petite Messe Solennelle, Mahlerovu Druhou symfonii a Píseň o zemi, Dvořákovo Stabat Mater a Requiem, Janáčkovu Glagolskou mši nebo Stravinského Les Noces.

S oblibou se věnuje interpretaci staré hudby. Spolupracovala s Bach-Collegiem Stuttgart, Collegiem 1704, Czech Ensemble Baroque nebo Académie Sainte-Cècile.  Pravidelně se účastní Letní školy barokní hudby (Kelč, Holešov) a je členkou ansámblu Dolcettina.

Je rovněž žádanou interpretkou písňové literatury. Díky citlivému a expresivnímu projevu, hlasové flexibilitě a jazykovým schopnostem si právě v písňovém oboru získala značné renomé u nás i v zahraničí (Musikfest Stuttgart, Smetanovské dny Plzeň, Tribuna komorní písně ad.).

Spolupracovala s řadou významných českých i zahraničních souborů, např. s BBC Symphony Orchestra, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Radio-Sinfonieorchester Stuttgart des SWR, Pražskou komorní filharmonií, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Filharmonií Brno, Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín, Moravskou filharmonií Olomouc nebo Filharmonií Hradec Králové.

Měla čest zpívat pod taktovkou Libora Peška, Jiřího Bělohlávka, Helmutha Rillinga, Davida Porcelijna, Stefana Weilera, Tilla Alyho, Kaspara Zehndera, Petra Vronského, Petra Fialy, Leoše Svárovského, Jakuba Kleckera ad.

Účinkovala na festivalech Musikfest Stuttgart, Beethovenfest Bonn, Grafenegg Musik-Sommer, Pražské jaro, Velikonoční festival duchovní hudby Brno, Smetanova Litomyšl, Svatováclavský hudební festival ad.

 

Aktualizace: leden 2016